Favore.plCentrum FinansowePoradnik finansowy

Kredyt na używane auto – czy warto?

Kredyt na używane auto – czy warto?

Kredyty samochodowe to ostatnio bardzo popularna forma finansowania zakupu auta. Aby starać się o tego typu kredyt, nie musimy jednak kupować samochodu w salonie. Na tej samej zasadzie oferty banków coraz częściej obejmują także finansowanie auta używanego.

Po pierwsze, pamiętajmy, że mimo swojej nazwy, kredyty samochodowe nie muszą być koniecznie powiązane z zakupem i finansowanie tylko i wyłącznie aut. Dużą zaletą jest możliwość uzyskania takiej pożyczki także w celu nabycia lub finansowania motocykla, przyczepy kempingowej lub motorówki. Kredyty samochodowe mają również przewagę w stosunku do kredytów gotówkowych, jeśli chodzi o ich cenę. Związane jest to z niższym oprocentowaniem kredytów samochodowych. Nabywany pojazd staje się automatycznie zabezpieczeniem spłaty, a to minimalizuje znacznie ryzyko udzielającej go instytucji finansowej. Ponadto, stosunkowo niższy stopień ryzyka ma także wpływ na oszacowanie wyliczanej przed udzieleniem kredytu zdolności kredytowej konsumenta, a w związku z tym, banki częściej pozwalają zaciągnąć kredyt samochodowy na kwotę wyzżzą w porównaniu z innymi na rynku produktami finansowymi.

Ta droga finansowania nie jest jednak pozbawiona wad. Pierwszą z nich jest wspomniana już wcześniej - forma zabezpieczenia w postaci samego auta. Co za tym idzie, pełnoprawnymi właścicielami zakupionego pojazdu staniemy się dopiero po całkowitym spłaceniu kredytu. Jeśli chodzi o auta używane, to mimo tego, że oprocentowanie kredytu na nie jest korzystniejsze od oprocentowania pożyczki gotówkowej, będzie ono jednak wyższe, niż w przypadku zakupu auta z salonu, gdyż nowy samochód byłby sam w sobie - lepszym zabezpieczeniem. Co więcej, w przypadku aut używanych banki stosują dość rygorystyczne obostrzenia odnośnie ich wieku. Spora część instytucji kredytowych w ogóle nie sfinansuje zakupu auta starszego niż 7 czy 10 lat. Inne banki zastrzegają, że w momencie całkowitej spłaty kredytu, zakupione auto nie może przekraczać konkretnego wieku, np. 5 lat. Wynika z tego, że wysokość proponowanego kredytu oraz możliwa długość jego spłacania będzie zależała od tego, w jakim wieku samochód zamierzamy nabyć.

Jak więc widzimy, kredyt samochodowy ma w przypadku auta używanego zarówno wady, jak i zalety, tak samo, jak każda inna forma finansowania oferowana przez banki. Podsumowując, możemy jednak stwierdzić, że jest to dość korzystna opcja finansowania zakupu samochodu lub innego pojazdu.

Z korzystnym kredytem stać Cię na dobry samochód

Zależnie od tego, jaki samochód planujesz kupić, różne warunki kredytu mogą stanowić najdogodniejszy sposób na sfinansowanie zakupu. Nasi eksperci zebrali w jednym miejscu najlepsze oferty kredytów samochodowych, abyś mógł porównać, gdzie znajdziesz najkorzystniejszy.

Kredyty
Konta bankowe
Oszczędności i inwestycje