Favore.plCentrum Finansowe

Kredyty hipoteczne

Kredyty hipoteczne

Kredyty hipoteczne w 2014 roku pod znakiem zmian i niskich stóp procentowych?

Rok 2013 większości kredytobiorców z pewnością kojarzy się z niższymi niż wcześniej stopami procentowymi,
a co za tym idzie - tańszymi kredytami. To jednak nie koniec dobrych wiadomości. W tym roku możemy spodziewać się, że oprocentowanie także nie wzrośnie.

Ku zadowoleniu kredytobiorców, którzy swoje zobowiązanie spłacają w krajowej walucie, oprocentowanie kredytu w 2013 roku spadło o prawie 1,5 punktu procentowego. Było to konsekwencją działań Rady Polityki Pieniężnej, która niejednokrotnie obniżała stopy procentowe. W ciągu zeszłego roku zanotowaliśmy łącznie sześć takich obniżek oraz spadek oprocentowania 3-miesięcznego Wibor. Na początku roku było to 4.10%, natomiast grudniu Wibor wynosił już tylko 2.65%. Konsekwencją spadku oprocentowania kredytów jest oczywiście niższa rata miesięczna. Zakładając, że kredytodawca spłacał w 2013 roku kredyt o wartości 300 tysięcy złotych, to w styczniu przyszło mu zapłacić ratę w wysokości 1730 złotych, natomiast w grudniu ratę już o 250 złotych niższą. Zmiany wprowadzone przez Radę Polityki Pieniężnej dało się odczuć bez względu na to, kiedy kredyt został udzielony i jak często bank kredytodawcy aktualizował jego oprocentowanie.

Rok 2014 przewiduje znaczące zmiany na rynku kredytowym. Najistotniejsze wywołane będą wprowadzoną przez wszystkie banki do końca ubiegłego roku - Rekomendacją S, która została uchwalona przez Komisję Nadzoru Finansowego w czerwcu 2013 roku.

Jeden z obszarów do których odnosi się Rekomendacja S to wymóg wniesienia wkładu własnego kredytobiorcy na minimalnym poziomie - 5%. W przypadku żadnego z kredytów udzielonych w bieżącym roku kwota kredytu
w stosunku do wartości nieruchomości (LTV - loan to value) nie będzie mogła przekroczyć 95%. Zakłada się jednak zaostrzenie tych wymagań w kolejnych latach nawet do poziomu LTV wyższego niż 90% w 2015 roku.

Rekomendacja S oficjalnie potwierdza również fakt, że w bieżącym roku o kredyt walutowy będą mogły się ubiegać jedynie osoby zarabiające w danej walucie. Co do niektórych walut takich, jak np. Frank Szwajcarski obostrzenia zostały wprowadzone już wcześniej i zaciągnięcie kredytu w tej walucie jest niemożliwe już od jakiegoś czasu. Brak możliwości zaciągania eurokredytu to jednak sprawa stosunkowo nowa.

Z pewnością dobrą wiadomością dla kredytobiorców jest zwiększenie okresu kredytowania na czas mierzenia zdolności kredytowej nawet o 5 lat, a co za tym idzie, wzrost dostępnych kwot kredytu. Rekomendacja S zakłada ponadto skrócenie maksymalnego okresu spłaty do 25 lat. Należy jednak ten krok ocenić pozytywnie, gdyż pozwoli to na zmniejszenie kosztów odsetek, które zwiększały się nieproporcjonalnie do spadku raty w dłuższym okresie.

Gdzie wziąć kredyt na zakup mieszkania?

Przy planowaniu kredytu długoterminowego warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z dostępnymi ofertami i porównanie ich warunków. Nasi eksperci wybrali i skatalogowali najlepsze oferty kredytów mieszkaniowych, abyś mógł wybrać najlepszą dla swoich potrzeb.

Pożyczka hipoteczna – tańsza niż kredyt gotówkowy

Pożyczka hipoteczna to doskonała alternatywa dla kredytu gotówkowego. Co więcej, tak jak do tej pory, mało popularna forma finansowania jest od kredytu przeciętnie dwa razy tańsza. Niestety dla wielu młodych ludzi ta forma finansowania jest nadal zwyczajnie nieosiągalna ze względu na...

Czy konsolidacja jest korzystna?

Kredyt konsolidacyjny jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które mają do spłaty kilka kredytów lub pożyczek w różnych bankach, kiedy napotykają pierwsze problemy ze spłacaniem swego zadłużenia w terminie.

Kredyty
Konta bankowe
Oszczędności i inwestycje