Favore.plCentrum Finansowe

Kredyty dla firm

Kredyty dla firm

Przedsiębiorcy nadal mają problem
z zaciąganiem kredytów

W związku z coraz wyższą liczbą zagrożonych kredytów indywidualnych, instytucje finansowe coraz częściej szukają innych możliwości powiększenia akcji kredytowych. Znacznie częściej niż przedtem są one zainteresowane kredytów na sfinansowanie działalności gospodarczej.

Do niedawna podmiotami najczęściej zabiegającymi o kredyt w bankach były małe oraz średnie przedsiębiorstwa. Miało to związek głównie z faktem małego zainteresowania finansowaniem ze strony dużych firm posiadających własne środki, które mogły przeznaczyć na dalszy rozwój. Obecnie natomiast, w przypadkach zarówno dużych jak i średnich oraz małych przedsiębiorstw zauważalny jest rosnący popyt na produkty kredytowe. Jednak mimo tego, że obecnie coraz więcej kredytów udzielanych jest właśnie małym firmom, to sami przedsiębiorcy nadal narzekają na problemy towarzyszące procedurom uzyskania finansowania.

Właściciele małych przedsiębiorstw zarzucają bankom nierówne traktowanie oraz to, że w przypadku chęci zaciągnięcia przez nich kredytu, wymaga się od nich znacznie większego zabezpieczenia niż wartość samej pożyczki. Bankowcy odpowiadają na tego typu zarzuty, że do takich sytuacji dochodzi zazwyczaj w przypadkach kredytobiorców, którzy już wcześniej mieli problemy ze spłatą swoich zobowiązań.

Ze statystyk wynika jednak, że maksymalna wartość kredytu dla firm w większości przypadków jest niższa, niż wartość zabezpieczenia, a LTV wynosi średnio około 80%. Przeważnie jednak maksymalna kwota kredytu jest
w przypadku przedsiębiorców niższa, niż w ofercie dla osób indywidualnych. Zdarza się nawet, że polskie banki deklarują chęć udzielenia kredytu stanowiącego jedynie 60% wartości zabezpieczenia hipotecznego.

Największą przeszkodą dla małych przedsiębiorstw jest jednak nadal wymóg prowadzenia działalności przed długi czas. Większość banków udziela kredyt firmom, które prowadzą działalność od co najmniej 24 miesięcy.

Więcej pozytywnych cech, w przypadku kredytów dla firm w porównaniu do pożyczek indywidualnych może być zauważonych w kwestii przeznaczenia finansowania. W przypadku kredytu hipotecznego, klienci indywidualni mogą sobie pozwolić jedynie na finansowanie nim zakupu lub remontu nieruchomości. W przypadku firm, dowolność w wydatkowaniu pożyczonych pieniędzy jest znacznie większa. Właściciel może przeznaczyć je na rozwój firmy, zakup nowych sprzętów, maszyn oraz całych linii produkcyjnych. Niestety, kredyty te w dalszym ciągu są znacznie droższe, niż udzielane osobom fizycznym, należy jednak brać pod uwagę możliwość wpisania wszelkich prowizji i odsetek od kredytu w koszty przedsiębiorstwa.

Inwestuj w rozwój swojej firmy

Motor napędowy rozwoju firmy stanowią inwestycje, jednakże  niejednokrotnie przeszkodę znalezienie funduszy na ich przeprowadzenie. Banki oferują różnego rodzaju kredyty inwestycyjne, w zależności od rodzaju działalności i planowanej inwestycji – zapoznaj się z najlepszymi propozycjami.

Kredyt odnawialny - to dobra opcja na start!

Dla małych, rozpoczynających właśnie działalność przedsiębiorców, zdobycie finansowania na rozruch nie jest wcale proste. Istnieją jednak banki, które są gotowe pożyczyć na start nawet do 10 tysięcy złotych bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń, a jedynie na podstawie wpisu do ewidencji...

Kredyt gotówkowy - wsparcie budżetu firmy

Obecnie dla większości z nas zaoszczędzenie kilku tysięcy złotych jest bardzo trudne. Co za tym idzie, coraz więcej osób decyduje się na pożyczenie pieniędzy z banku. Kredyt gotówkowy możemy wykorzystać na załatanie chwilowej dziury w budżecie, konkretny wydatek, wyjazd wakacyjny...

Kredyty
Konta bankowe
Oszczędności i inwestycje