Favore.plCentrum FinansowePoradnik finansowy

Jak wybrać optymalne konto bankowe dla swojego przedsiębiorstwa?

Jak wybrać optymalne konto bankowe dla swojego przedsiębiorstwa?

W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie prowadzenie przedsiębiorstwa nieposiadającego rachunku firmowego w banku. Założenie takiego konta jest tak samo łatwe, jak otwarcie konta indywidualnego. Do złożenia wniosku wystarczy nam dowód osobisty lub paszport właściciela lub właścicieli firmy, a także jej podstawowe dane. Najwygodniejszą drogą jest oczywiście złożenie wniosku drogą elektroniczną - przez internet. Najtrudniejsze zdaje się być wybranie banku z najkorzystniejszą ofertą.

Wybór rachunku dla firmy powinien być, przede wszystkim, przemyślany, ponieważ jakakolwiek zmiana po kilku latach zarządzania przedsiębiorstwem, np. zmiana numeru konta - może dezinformować naszych partnerów oraz klientów, a w rezultacie skutkować spadkiem przychodów przedsiębiorstwa.

Z rachunku firmowego zazwyczaj dokonuje się znacznie więcej operacji takich, jak przelewy niż w przypadku np. kont indywidualnych. Warto więc wziąć pod uwagę koszty związane z wykonywanie tego typu operacji, w tym usługi przelewów do ZUS oraz Urzędu Skarbowego. Większość instytucji finansowych nie pobiera opłat za przelewy do urzędów podatkowych, jednak zawsze warto się upewnić.

Samo otwarcie oraz prowadzenie konta, w większości banków jest darmowe. Jednak bardzo często za niewielką opłatę co miesiąc możemy otrzymać atrakcyjne usługi dodatkowe, dużo bardziej korzystne dla naszej firmy, niż darmowe konto.

Oferty należy również przestudiować pod kątem ewentualnego ubiegania się o kredyt firmowy w przyszłości. O debet możemy w niektórych bankach wnioskować już od samego początku prowadzenia rachunku. Taki kredyt (nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych) dla małego przedsiębiorstwa może okazać się całkiem pomocny. Pamiętajmy, by zwrócić także uwagę na oferty lokat oraz kart kredytowych, przydatnych w momencie nagłego zapotrzebowania na dofinansowanie oraz na koszty ich wydania i utrzymania. Warto również sprawdzić, z których bankomatów będziemy mogli wypłacać gotówkę bezpłatnie.

Należy bardzo uważać na kwestie wpłat firmowego utargu na konto. Banki pobierają zazwyczaj niewielką opłatę za taką operacje. Zwykle jest to kilka procent od wpłacanej sumy, ale nie mniej niż określona kwota.

Większość banków, które dbają o finanse swoich klientów, w ramach rachunku firmowego, zaproponuje nam bezpłatne otwarcie konta walutowego w kilkunastu dostępnych walutach. Tę opcję z pewnością powinni rozważyć przedsiębiorcy współpracujący z partnerami z zagranicy.

Bardzo dobrym pomysłem przy wyborze konta dla firmy jest także określenie naszych oczekiwań, co do samego rachunku, zanim jeszcze zaczniemy analizowanie poszczególnych ofert.

Jaki bank oferuje najlepsze warunki dla firm?

Dla właścicieli firm szczególnie ważne jest znalezienie odpowiedniego rachunku bankowego, na którym ulokują swój kapitał. Najlepsze dostępne rozwiązania znajdziesz w opracowanym przez naszych specjalistów zestawieniu najbardziej atrakcyjnych kont firmowych.

Kredyty
Konta bankowe
Oszczędności i inwestycje