Favore.plCentrum FinansowePoradnik finansowy

Co warto wiedzieć o rachunku oszczędnościowym?

Co warto wiedzieć o rachunku oszczędnościowym?

Konta oszczędnościowe łączą w sobie cechy lokaty terminowej oraz popularnego ROR’u. Stanowią elastyczny i wygodny instrument bankowy. Zazwyczaj funkcjonują jako subkonta tradycyjnych rachunków oszczędnościowo – rozliczeniowych. Mimo słowa „oszczędnościowe” w nazwie, konta te nie mają zbyt wiele wspólnego z oszczędzaniem. Ponadto charakteryzują się ograniczoną funkcjonalnością, bazującą jedynie na możliwości wpłacania i wypłacania gotówki.

Do istotnych korzyści konta oszczędnościowego warto zaliczyć wypracowany zysk, ponieważ nawet najniższa kwota na naszym koncie podlega oprocentowaniu. Poza tym tego typu rachunek umożliwia stały dostęp do zdeponowanej gotówki. Jej wypłata nie jest obarczona ryzykiem utraty naliczonych odsetek tak jak w przypadku likwidacji lokaty terminowej. Podobna sytuacja będzie miała miejsce, gdy zdecydujemy się umieścić dodatkowe środki na naszym rachunku. Dzięki temu możemy powiększać nasze zyski, mając jednoczesny dostęp do posiadanych oszczędności.

W kwestii wad rachunku oszczędnościowego należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość dokonywania bezpłatnych przelewów z konta. Instytucje bankowe często redukują ich ilość, co wiąże się z koniecznością dodatkowych opłat przy każdym kolejno wykonywanych przelewie.

Kolejną sprawą jest kwestia oprocentowania. Najczęściej stosowane jest oprocentowanie zmienne, charakteryzujące się tym, że jego wartość zmniejsza się przy pogorszeniu sytuacji rynkowej. W konsekwencji spowoduje to zmniejszenie wypracowanych przez nas zysków. Ostatnią istotną wadą rachunku oszczędnościowego jest nieograniczona dostępność do posiadanych środków. Z jednej strony jest to niewątpliwa zaleta, jednak patrząc pod kątem możliwości oszczędzania jest to wada dla osób, które nie potrafią opdowiedzialnie gospodarować pieniędzmi.

Uzyskaj najlepsze oprocentowanie swoich oszczędności

Wybór elastycznego konta oszczędnościowego pozwala na wygodę oszczędzania z nieograniczonym dostępem do zgromadzonych środków. Zobacz, jakie masz możliwości i wybierz korzystnie procentowane konto, które pozwoli Ci mnożyć atrakcyjne odsetki.

Kredyty
Konta bankowe
Oszczędności i inwestycje