Favore.plCentrum FinansowePoradnik finansowy

Fundusze inwestycyjne – doskonałe dla początkujących

Fundusze inwestycyjne – doskonałe dla początkujących

Fundusze inwestycyjne, to w pewnym sensie rozwiązanie konkurencyjne dla gry na giełdzie. Są idealną opcją dla początkujących inwestorów. Fundusze nie wymagają tak dużej specjalistycznej wiedzy oraz zaangażowania z naszej strony, jak giełda, a pozwalają osiągnąć dosyć wysokie zyski w długiej perspektywie. Pieniądze wpłacone przez nas do funduszu są inwestowane w pakiety akcji oraz obligacji. Są one dobrym sposobem odkładania np. na emeryturę lub na przyszłe wydatki, jednak zanim zdecydujemy się na konkretny fundusz - należy sprawdzić jego wyniki z ostatnich lat.

Fundusze inwestycyjne okazują się być zaskakująco prostą oraz opłacalną metodą lokowania dużych oraz mniejszych oszczędności. Jest to również dość powszechny sposób budowania własnego majątku w krajach rozwiniętych.

Nie należy wierzyć w mit, że do inwestowania musimy dysponować dużym kapitałem startowym. Niektóre fundusze pozwalają na minimalne kwoty wpłat w wysokości jedynie 100 złotych, a niektóre z nich nawet 50 złotych. Każda wpłacona przez nas złotówka pracuje tak samo intensywnie i efektywnie. Ciekawym pomysłem jest regularne inwestowanie konkretnej kwoty (np. 100 złotych miesięcznie), a im wcześniej zaczniemy to robić - tym lepiej.

Fundusze inwestycyjne są prawnie skonstruowane w ten sposób, że niemożliwe jest ich bankructwo. Istnieje jednak tak zwane ryzyko wahania wartości ulokowanych na funduszu środków, Długookresowe ulokowanie środków pozwala je jednak skutecznie zmniejszać.

Jeżeli nie wiemy, jaką formę inwestowania wybrać, to należy zastanowić się, jaki jest cel naszej inwestycji. Lokata, to dobry sposób na ochronę naszych środków przed inflacją, fundusze akcji, obligacji i walutowe natomiast, powinny służyć temu, aby nasz pieniądze pracowały dla nas. Dobrą strategią jest więc rozłożenie inwestycji pomiędzy różne ich rodzaje. Na lokacie oraz rachunku bankowym powinno się trzymać pieniądze na doraźne potrzeby, natomiast pozostały kapitał warto „zatrudnić“ do pracy. Najlepszą i najprostszą metodą jest ulokowanie ich właśnie w funduszu inwestycyjnym.

Gdzie ulokować kapitał, aby inwestycja się zwróciła?

Fundusze inwestycyjne to produkt kierowany do osób, które chcą osiągnąć wysoki zysk przy jednoczesnym kontrolowaniu ryzyka inwestycyjnego. Porównaj różne możliwości i wybierz taką, która gwarantuje najlepszą stopę zwrotu.

Kredyty
Konta bankowe
Oszczędności i inwestycje