Favore.plCentrum FinansowePoradnik finansowy

Kredyt odnawialny - to dobra opcja na start!

Kredyt odnawialny - to dobra opcja na start!

Dla małych, rozpoczynających właśnie działalność przedsiębiorców, zdobycie finansowania na rozruch nie jest wcale proste. Istnieją jednak banki, które są gotowe pożyczyć na start nawet do 10 tysięcy złotych bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń, a jedynie na podstawie wpisu do ewidencji gospodarczej i już od pierwszego dnia działalności, przedsiębiorca może uzyskać możliwość wprowadzenia salda debetowego na koncie.

Zazwyczaj jednak, kiedy staramy się o kredyt odnawialny, musimy wykazać się dobrą historią konta bankowego, bowiem tego typu forma finansowania jest nierozerwalnie związana z rachunkiem firmowym. Nie oznacza to, że przeniesienie kredytu do innego banku, jest niemożliwe. Rosnąca na rynku konkurencja doprowadziła do tego, że banki chętnie przejmują kredyty odnawialne z innych banków nawet przy jednoczesnym zwiększeniu limitu, jeżeli przedsiębiorca wyrazi chęć współpracy.

Podstawową wygodą takiego kredytu jest właśnie jego odnawialność, która pozwala na korzystanie z niego wielokrotnie bez podpisywania odrębnych umów kredytowych.. Przedsiębiorca unika w ten sposób uciążliwych każdorazowych kontroli jego zdolności finansowej oraz długotrwałej procedury towarzyszącej udzielaniu każdego kredytu. Odnawialność kredytu opiera się na zasadzie, że każda wpłata dokonana na konto, zmniejsza wcześniej zaciągnięte zobowiązanie, a jednocześnie zwiększy ponownie dostępny w ramach kredytu limit do wykorzystania. Odsetki naliczane są jedynie od pozostałej nam do spłacenia kwoty, a nie od wielkości całego przyznanego nam limitu zadłużenia. Płacimy więc jedynie za faktycznie wykorzystaną kwotę, a odsetki naliczane są tylko do momentu spłaty naszego zadłużenia. Nawet, jeżeli nie spłacimy naszego długu wobec kredytodawcy jednorazowo, to każda częściowa wpłata pomniejszy zadłużenie, a co za tym idzie - odsetki.

Niestety, tego typu kredyt przyznawany jest przede wszystkim osobom, na których rachunkach wykazane są systematyczne wpływy. Możliwość uzyskania debety na koncie ciężko więc będzie uzyskać przedsiębiorcy o nieregularnie księgowanych obrotach. Co więcej, wielkość możliwego zadłużenia jest zazwyczaj adekwatna do zarobków posiadacza konta, a w związku z tym, podmioty zarabiające stosunkowo niewiele, mogą liczyć jedynie na mniejsze możliwości debetowe.

Należy pamiętać, że wadą może być także nieprzerwana dostępność środków gotówkowych. Choć brzmi to dość paradoksalnie, to uzasadnienie jest dość proste. Stanowi to pokusę dla osób bardziej rozrzutnych, a w związku z tym powinni z tej opcji skorzystać przedsiębiorcy, którzy są w stanie powstrzymać się przed nieodpowiedzialnym zarządzaniem środkami. Pamiętajmy bowiem, że kredyt odnawialny powinien służyć finansowaniu głównie w nagłych przypadkach.

Nawet bez własnego kapitału możesz zostać biznesmenem

Sfinansowanie rozpoczęcia działalności do duża przeszkoda dla początkujących przedsiębiorców. Jednakże banki oferują szeroką gamę kredytów na start, dzięki którym możesz założyć własny biznes nawet jeśli nie dysponujesz dużym kapitałem. Sprawdź, gdzie uzyskasz najlepsze warunki.

Kredyty
Konta bankowe
Oszczędności i inwestycje