Favore.plCentrum FinansowePoradnik finansowy

Co powinieneś wiedzieć, zanim zaciągniesz kredyt mieszkaniowy?

Co powinieneś wiedzieć, zanim zaciągniesz kredyt mieszkaniowy?

Prawdopodobnie każdy z nas zna kogoś, kto spłaca długoterminowy kredyt mieszkaniowy. Warto więc, zanim zaciągniemy kredyt, wypytać o niego kogoś bardziej doświadczonego i zdobyć jak najwięcej informacji związanych z uzyskaniem kredytu oraz jego późniejszą spłatą. W związku z kryzysem w 2008 roku zasady udzielania kredytów znacznie się zmieniły. Nie można już zaciągnąć zadłużenia we frankach szwajcarskich,
a te w euro udzielane są najbardziej zamożnym klientom banków. Tego typu zmian pojawiło się od tamtej pory znacznie więcej, warto więc również poczytać o najnowszych trendach w bankowości oraz regulacjach prawnych odnośnie kredytów.

W przypadku małżeństwa, zgodnie z obowiązującymi przepisami, umowę i dokumenty zaciągnięcia kredytu musi podpisać oboje małżonków posiadających wspólnotę majątkową, nawet jeżeli kredyt chce zaciągnąć tylko jedno z nich. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy małżonkowie podpisali wcześniej intercyzę majątkową. Wtedy każde z nich ma prawo wnioskować o indywidualne przyznanie kredytu. Co ważne, zakupiona nieruchomość również będzie należała tylko do jednego z nich.

Należy wziąć pod uwagę również możliwość wcześniejszej spłaty zadłużenia. Zgodnie z prawem, bank musi umożliwić nam tego typu spłatę na zasadach szczegółowo opisanych w umowie. Warunki muszą przewidywać sposób spłacania pozostałej części długu oraz odliczanie odsetek. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że taka możliwość często obciążona jest dodatkowymi opłatami za skrócenie okresu kredytowania.

Jeśli chodzi o samą procedurę uzyskiwania kredytu mieszkaniowego, wszystko zależy od banku i jego oferty. Zazwyczaj długość oczekiwania na otrzymanie pieniędzy trwa około miesiąca, jednak zdarza się, że musimy poczekać dłużej - nawet do trzech miesięcy.

Pamiętajmy, że w większości przypadków wysokość kwoty, którą możemy uzyskać zależy od długości naszego zatrudnienia oraz otrzymywanych zarobków. Zazwyczaj wystarczy, jeżeli otrzymujemy wynagrodzenie od co najmniej trzech miesięcy przy umowie o pracę, a w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą potrzebny jest aż rok lub nawet dwa lata.

Wiele banków przewiduje w swojej ofercie możliwość wstrzymania płatności na określony czas, raz na kilka lat. Są to tak zwane wczasy kredytowe. Wystarczy przedłożyć kredytodawcy pismo, w którym uprzedzimy, że w danym miesiącu nie wpłacimy raty. Jej kwota zostanie wtedy rozłożona równomiernie na miesiące pozostałe do końca okresu kredytowania. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku pojawienia się nagłych wydatków, gdy nie posiadamy oszczędności wystarczających na ich pokrycie.

Gdzie wziąć kredyt na zakup mieszkania?

Przy planowaniu kredytu długoterminowego warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z dostępnymi ofertami i porównanie ich warunków. Nasi eksperci wybrali i skatalogowali najlepsze oferty kredytów mieszkaniowych, abyś mógł wybrać najlepszą dla swoich potrzeb.

Kredyty
Konta bankowe
Oszczędności i inwestycje