Favore.plCentrum FinansowePoradnik finansowy

Konto walutowe - korzystny wariant na wakacje

Konto walutowe - korzystny wariant na wakacje

Choć do wakacji pozostało jeszcze sporo czasu, to część z nas planuje już swoje urlopy. Przed wyjazdem zagranicznym warto zadbać nie tylko o program wycieczki czy hotel, ale również o nasze finanse, a dokładnie, o rachunek walutowy z kartą. Jest to dość bezpieczne rozwiązanie pozwalające nie nosić przy sobie dużej ilości gotów w obcej walucie. Takie konto pozwala także zaoszczędzić, eliminując niekorzystne przewalutowanie, na które narażamy się płacąc za granicą kartą powiązaną ze zwykłym kontem.

Co roku, wyjeżdżający za granicę turyści stają przed problemem najkorzystniejszej wymiany waluty. Ma to szczególne znaczenie, kiedy swój wypoczynek planujemy samodzielnie, nie korzystając z ofert biur podróży. Cały wyjazd decydujemy się opłacić wobec tego - w obcej walucie. Bardzo często zdarza się też, że hotele oraz loty muszą być opłacone kartą i co się z tym wiąże - niekorzystnym przelicznikiem banku.

Uniknąć niepotrzebnych kosztów spowodowanych niekorzystnymi kursami walutowymi z pewnością pomoże nam konto walutowe. W ofertach banków możemy znaleźć rachunki prowadzone w dolarach, euro oraz funtach brytyjski, do których zazwyczaj możemy otrzymać również kartę. Przydaję się ona nie tylko wtedy, kiedy chcemy zapłacić w zagranicznych sklepach lub dokonać wypłaty z bankomatu, ale również do rezerwacji hotelu, lotu lub wynajęcia samochodu.

Warunkiem prowadzenia tego typu konta jest wpłacenie odpowiedniej ilości obcej waluty. Nie warto jednak kupować jej w banku, gdyż te oferują zazwyczaj najniższe kursy. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest np. skorzystanie z kantoru internetowego. Zazwyczaj oferują one korzystniejsze od bankowych kursy. Obcą walutę możemy oczywiście upić także w tradycyjnym kantorze, a następnie wpłacić ją na konto w banku.

Ogromną zaletą konta walutowego jest również wysokie bezpieczeństwo. Bardzo często w kurortach do których się udajemy trafić można na złodziei, korzystających z nieuwagi turystów, którzy noszą przy sobie dużo ilość gotówki. Korzystając z karty możemy czuć się znacznie bezpieczniej, ponieważ nawet w przypadku kradzieży jest ona zabezpieczona kodem PIN, którego złodziej nie zna. W przypadku zapotrzebowania na gotówkę zawsze przecież możemy wypłacić ją z bankomatu, na co wiele rodzajów kart pozwala bez dodatkowych prowizji.

W jaki sposób uniknąć opłat za przewalutowanie?

Oferta kont walutowych jest skierowana do osób, które często dokonują transakcji w walutach obcych. Zależnie od tego, jakiego rodzaju są to transakcje, warto wybrać takie konto, które pozwoli mam uniknąć dodatkowych opłat. Sprawdź, w jakim banku takie znajdziesz.

Kredyty
Konta bankowe
Oszczędności i inwestycje