Favore.plCentrum FinansowePoradnik finansowy

Możliwości karty debetowej

Możliwości karty debetowej

Karta debetowa została stworzona z myślą o ułatwieniu dokonywanych codziennie transakcji płatniczych. Jest to sposób niewątpliwie wygodniejszy, jak również bezpieczniejszy, gdyż nie wymusza konieczności posiadania w portfelu dużej ilości gotówki. Na czym polega więc jej działanie? Po prostu płacisz kartą za zakupy w sklepie, a odpowiednia suma jest blokowana i potrącana z Twojego rachunku. Jej charakterystyczną cechą jest to, że potrącenie danej sumy następuje w terminie do kilku dni od daty dokonania transakcji. Karta debetowa wydawana jest zazwyczaj w pakiecie z rachunkiem oszczędnościowo – rozliczeniowym, bądź specjalnym rachunkiem karty.

Użytkownicy kart debetowych z reguły nie płacą prowizji od transakcji bezgotówkowych, jeżeli dokonują płatności w miejscach honorujących daną kartę. Ponadto korzystając z bankomatów swojego banku również nie nalicza się prowizji. Warto wspomnieć, że mamy do wyboru dwa rodzaje kart debetowych – wersję klasyczną i elektroniczną.

Karty elektroniczne są możliwe do użycia w obiektach dysponujących elektronicznymi terminalami. Przy każdej dokonywanej płatności kartą następuje weryfikacja zgodności stanu rachunku oraz innych danych (na przykład sprawdzenie, czy karta nie jest zastrzeżona). Zatem system komputerowy banku każdorazowo musi wyrazić zgodę na dokonanie transakcji. Atutem tego elektronicznego sposobu płatności jest fakt, że nie musisz martwić się o stan konta. Jeżeli na Twoim koncie nie widnieje wystarczająca suma pieniędzy, system nie zezwoli na wykonanie transakcji. Obiektywnie patrząc, karta debetowa jest bezpiecznym sposobem dokonywania płatności. Wszystkie manewry wykonywane za pomocą karty są autoryzowane przez bank. Ponadto w przypadku kradzieży, zastrzeżona karta nie nadaje się do użycia, zabezpieczając tym samym nasze oszczędności.

Jakie funkcje oferują nowoczesne karty płatnicze

Karta debetowa pozwala na ciągły dostęp do konta osobistego. Obecnie banki proponują wielofunkcyjne karty płatnicze, dzięki którym bezgotówkowe dokonywanie transakcji staje się coraz wygodniejsze. Sprawdź zestawienie poszczególnych kart płatniczych.

Kredyty
Konta bankowe
Oszczędności i inwestycje