Favore.plCentrum FinansowePoradnik finansowy

Pożyczka hipoteczna – tańsza niż kredyt gotówkowy

Pożyczka hipoteczna – tańsza niż kredyt gotówkowy

Pożyczka hipoteczna to doskonała alternatywa dla kredytu gotówkowego. Co więcej, tak jak do tej pory, mało popularna forma finansowania jest od kredytu przeciętnie dwa razy tańsza. Niestety dla wielu młodych ludzi ta forma finansowania jest nadal zwyczajnie nieosiągalna ze względu na wymóg zabezpieczenia w postaci wolnej od obciążeń hipoteki. Ponadto, wielu z nas wybiera obecnie produkty o mniej skomplikowanej strukturze, np. reklamowane w każdym banku kredyty gotówkowe, zapewniające szybki dostęp do środków.

Bardzo często wielu z nas myli kredy hipoteczny z pożyczką hipoteczną. Produkty te są wprawdzie ze sobą spokrewnione, lecz występuje między nimi znacząca różnica. Środki z kredytu hipotecznego możemy przeznaczyć tylko i wyłącznie na finansowanie nieruchomości. Pożyczka hipoteczna pozwala nam przeznaczyć pozyskane środki na dowolny cel, pod warunkiem, że zostanie ona zabezpieczona hipoteką ustanowioną na nieruchomości. Stąd koszty odsetek są znacznie niższe niż w przypadku kredytu gotówkowego.

Obecnie udział pożyczek hipotecznych we wszystkich kredytach hipotecznych to zaledwie kilka procent, jednak eksperci przewidują, że ich popularność już wkrótce znacznie wzrośnie. Ma to związek z prognozami, mówiącymi, że ceny mieszkań i domów w najbliższym czasie pozostaną na stosunkowo stałym poziomie, a co za tym idzie - wartość zabezpieczenia hipotecznego będzie stabilniejsza.

Pożyczka hipoteczna nie jest jednak dobrym źródłem finansowania dla osób, które szukają szybkiej gotówki na codzienne wydatki. Proces przyznawania środków w ramach pożyczki hipotecznej może potrwać nawet kilka tygodni, co spowodowane jest procedurą ustanawiania zabezpieczenia hipotecznego,, wyceny nieruchomości oraz uzyskaniem wpisu do księgi wieczystej. Wiele banków stosuje również limity odnośnie minimalnej kwoty, np. że nie może być ona mniejsza niż 20 tys. złotych, więc okazuje się to nie być dobrym rozwiązaniem w każdej sytuacji.

Pożyczki hipoteczne wpadają nieco gorzej w stosunku do kredytów hipotecznych, są one droższe o ok 1-2 pkt. procentowe oraz obłożone wyższymi marżami. Ponadto, musimy liczyć się z kosztami ubezpieczenia nieruchomości, jej wyceny oraz wpisu do hipoteki. Warto jednak skorzystać z pożyczki hipotecznej, jeśli w planie zakup np. samochodu lub remont oraz odpowiednią ilość czasu do wygospodarowania. Jeśli chodzi o mniejsze wydatki, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są kredyty gotówkowe.

Gdzie wziąć kredyt na zakup mieszkania?

Przy planowaniu kredytu długoterminowego warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z dostępnymi ofertami i porównanie ich warunków. Nasi eksperci wybrali i skatalogowali najlepsze oferty kredytów mieszkaniowych, abyś mógł wybrać najlepszą dla swoich potrzeb.

Kredyty
Konta bankowe
Oszczędności i inwestycje