Favore.plCentrum FinansowePoradnik finansowy

Czym jest phishing, jak działa i jakie płyną z niego zagrożenia?

Czym jest phishing, jak działa i jakie płyną z niego zagrożenia?

Zjawiskiem phishingu nazywamy wszystkie nieetyczne działania, zmuszające użytkowników serwisu internetowego do podania swoich poufnych danych, takich jak hasła (do konta, kart kredytowych itp.), loginy i wszelkie inne mogące być wykorzystane w różnoraki sposób przez osoby trzecie. Najczęstszą formą kradzieży danych od użytkowników jest podszycie się pod docelową witrynę internetową, a następnie prośba o podanie poufnych danych w celu choćby weryfikacji konta (wraz ze szczegółowymi danymi) lub nawet zwykłe zalogowanie się w fałszywym serwisie, łudząco podobnym, czy nawet identycznym, do serwisu docelowego. Oprócz zdobywania danych do kont phishing jest używany także do instalowania złośliwych programów na komputerze użytkownika np. szpiegowskich lub keylogger (program służący do rejestrowania klawiszy naciskanych przez użytkownika).

Najczęściej stosowaną formą phishingu jest przeprowadzanie "kampanii e-mailingowych" lub "łowienie" użytkowników na portalach społecznościowych. Aby uniknąć "wpadki" i nie dać się oszukać należy pamiętać o kilku najważniejszych rzeczach. Podczas przeglądania wiadomości elektronicznej od potencjalnego "phishera" nie postępuj pochopnie i nie klikaj w żadne podejrzane linki. Pamiętaj, że instytucje, które chronią dostępu swoich klientów do ich kont internetowych (bankowych, zakupowych, społecznościowych) nigdy nie wysyłają e-maili z prośbą o podanie danych poufnych. Nie otwieraj hiperłącza bezpośrednio z otrzymanego maila, a jeśli już to zrobiłeś to sprawdź czy adres, na który Cię przekierowano posiada połączenie szyfrowane https oraz certyfikaty (SSL). Nie klikaj w wyskakujące okienka/banery reklamowe. Nie instaluj, polecanego przez podejrzany serwis, oprogramowania umożliwiającego przeglądanie zawartości strony (jest to najczęściej niebezpiecznie oprogramowanie).

Aby nie martwić się problemem phishingu stosuj się do podanych wyżej zasad, a także profilaktycznie aktualizuj swoją przeglądarkę oraz oprogramowanie antywirusowe. Pomoże Ci to w utrzymaniu wysokiej jakości zabezpieczenia twoich działań w sieci.

Które konto osobiste jest najwygodniejsze?

Trudno obecnie obejść się bez konta osobistego - jest ono podstawą budżetu domowego i uczestniczy w większości bieżących wydatków. Warto więc reagować elastycznie na zmianę swoich potrzeb. Bądź na bieżąco z najlepszymi ofertami, aby Twoje konto było naprawdę wygodne.

Kredyty
Konta bankowe
Oszczędności i inwestycje