Favore.plCentrum FinansowePoradnik finansowy

Czy konsolidacja jest korzystna?

Czy konsolidacja jest korzystna?

Kredyt konsolidacyjny jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które mają do spłaty kilka kredytów lub pożyczek w różnych bankach, kiedy napotykają pierwsze problemy ze spłacaniem swego zadłużenia w terminie.

Kredyt konsolidacyjny, to połączenie wielu dotychczasowo zaciągniętych zobowiązań w jedno, z jednoczesnym wydłużeniem okresu spłaty. Tego typu zabieg sprawia, że miesięczna rata naszych zobowiązań będzie niższa. Jedną z wielu zalet konsolidacji jest to, że kredytobiorca nie musi pamiętać o terminach spłat poszczególnych rat różnych kredytów oraz ponosi znacznie niższe koszty dokonywania przelewów lub zleceń bankowych. Ponadto, oprocentowanie skonsolidowanych kredytów będzie niższe, niż każdego z nich osobno. Takie rozwiązanie to zdecydowanie duże ułatwienie, które znacznie obniża koszty kredytowania. Jak się jednak okazuje - nie zawsze.

W związku z niższymi ratami, które po skonsolidowaniu kredytów będziemy mogli płacić, zwiększy się nasz okres kredytowania, a co za tym idzie - oddamy bankowi więcej pieniędzy. Poza tym, jeżeli zdecydujemy się na konsolidację bez zabezpieczenia hipotecznego, to oprocentowanie takiej pożyczki będzie jeszcze wyższe. Jeśli zabezpieczymy nasz kredyt hipoteką, to oprocentowanie rzeczywiste wyniesie od 5% do 9%, jeśli nie - podobnie do standardowej oferty kredytowej, pomiędzy 10% a 24%.

Konsolidacja kredytów, to zazwyczaj bardzo elastyczna oferta. Tego typu „zabiegowi“ można poddać właściwie każdego rodzaju kredyt. lub pożyczkę: kredyt hipoteczny, samochodowy, gotówkowy, debet na karcie kredytowej, a nawet limit na koncie indywidualnym. Co ważne, to kredytobiorca decyduje, które kredyty chce skonsolidować. Jeżeli np. jeden z nich kończymy spłacać za 3 miesiące, może poddać konsolidacji tylko pozostałe pożyczki.

Co prawda, w większości banków, dokonywanie przelewów on-line jest darmowe, jednak za zlecenie stałe to już miesięczny koszt ok. 2-3 zł za każdą operację. Obniżając liczbę spłacanych kredytów obniżamy w związku z tym także koszt zlecenia stałego.

Opłacalna konsolidacja to taka, która obniży koszty nowego kredytu w stosunku do wielu - spłacanych wcześniej. Najczęstszym kosztem jest dodatkowe ubezpieczenie lub prowizja, jednak konsolidując np. kredyt hipoteczny - możemy właściwie zredukować je do zera. Pamiętajmy również, że w przypadku konsolidacji, możemy liczyć na bardziej indywidualne podejście banków i uzyskać korzystniejszą ofertę.

Jedna rata zamiast wielu – kredyt konsolidacyjny

Spłacanie kilku kredytów w różnych bankach może być uciążliwe, zarówno pod względem finansowym, jak i organizacyjnym. W takim przypadku warto zapoznać się z opcją kredytów konsolidacyjnych, które pozwalają na połączenie kilku różnych zobowiązań i spłacanie ich jedną, wygodną ratą.

Kredyty
Konta bankowe
Oszczędności i inwestycje