Favore.plCentrum FinansowePoradnik finansowy

Najważniejsze informacje o zdolności kredytowej

Najważniejsze informacje o zdolności kredytowej

Zdolność kredytowa jest to możliwość, podmiotu ubiegającego się o kredyt, spłacenia kwoty pożyczki wraz z odsetkami w określonych terminach płatności. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na naszą zdolność kredytową są ustabilizowane i udokumentowane dochody i ich źródła. Najczęściej branym pod uwagę okresem przy określaniu przez banki naszych dochodów jest okres trzech ostatnich miesięcy. Tak jest przy zwykłych kredytach. Natomiast sprawa ma się inaczej, przy choćby kredytach hipotecznych gdzie podmioty udzielają kredytu analizują dochody z okresów dłuższych – 6 miesięcy, a nawet roku. Do dochodów nie wlicza się zmiennej premii przysługującej nam w zakładzie pracy.

Bardzo duży wpływ na ocenę naszej zdolności kredytowej ma nasza historia jako pożyczkobiorcy. Jeśli poprzednie zobowiązania kredytowe spłacaliśmy bez żadnych problemów, trzymając się ściśle określonych terminów, nasza zdolność wzrasta. Jeśli natomiast mieliśmy problemy ze spłaceniem rat kredytu nasza zdolność jest automatycznie zaniżana.

Istotnymi elementami wpływającymi na zaniżenie zdolności kredytowej są zobowiązania wnioskującego. Najczęstszymi zobowiązaniami są inne, spłacane kredyty, pożyczki z zakładu pracy, płacone alimenty czy wysokość miesięcznych rat spłacanych przez konsumenta. Przeliczenia naszej zdolności kredytowej możemy dokonać sami używając w tym celu aplikacji i serwisów internetowych dostarczających kalkulatorów do wyliczenie zdolności kredytowej. W przypadku ubiegania się o kredyt samodzielne sprawdzenie naszych możliwości jako pożyczkobiorcy jest nawet wskazane, gdyż banki niekoniecznie mają dostęp do informacji o wszystkich naszych miesięcznych wydatkach i zobowiązaniach, a co za tym idzie, mimo decyzji banku przyznającej nam kredyt, nie będziemy wypłacalni. Oczywiście przy wyliczaniu zdolności należy pomniejszyć nasze dochody o wyżej wymienione zobowiązania oraz inne wydatki miesięczne.

Przed rozpoczęciem procesu obiegania się o kredyt, proponuj się sprawdzenie swojej zdolności kredytowej korzystając z powyższych wskazówek oraz dostępnych aplikacji.

Pożyczka hipoteczna – tańsza niż kredyt gotówkowy

Pożyczka hipoteczna to doskonała alternatywa dla kredytu gotówkowego. Co więcej, tak jak do tej pory, mało popularna forma finansowania jest od kredytu przeciętnie dwa razy tańsza. Niestety dla wielu młodych ludzi ta forma finansowania jest nadal zwyczajnie nieosiągalna ze względu na...

Kredyty
Konta bankowe
Oszczędności i inwestycje