Favore.plCentrum FinansowePoradnik finansowy

Różne rodzaje leasingu jako sposób na finansowanie zakupu

Różne rodzaje leasingu jako sposób na finansowanie zakupu

Firma decydująca się na zakup samochodu może wybierać spośród wielu możliwości finansowania planowanego zakupu. Najbardziej popularne z nich to leasing finansowy i operacyjny. Ze względu na dokonany podział według prawa podatkowego każda z wymienionych form posiada swoje indywidualne cechy.

W praktyce leasing operacyjny cieszy się większą popularnością. W jego przypadku przedmiotem leasingu może być samochód, przyczepa, czy motorówka. Każde z wymienionych dóbr pozostaje elementem majątku firmy oferującej leasing i w konsekwencji leasingodawca realizuje odpisy amortyzacyjne. Natomiast podmiot będący leasingobiorcą włącza początkową wpłatę inicjacyjną oraz pozostałe miesięczne raty spłaty bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu. Ponadto w przypadku tej formy leasingu naliczenie podatku VAT następuje dla każdej raty osobno. Dzięki temu jest on traktowany jako świadczona usługa. Po upływie okresu trwania umowy leasingowej, leasingobiorca ma prawo do wykupienia danego przedmiotu.

Natomiast w kwestii leasingu finansowego sytuacja jest odwrotna. Dane dobro będące przedmiotem leasingu zostaje wpisane do majątku leasingobiorcy. Leasingobiorca jest także upoważniony, aby do kosztów uzyskania przychodu dołączyć odpisy amortyzacyjne i wartości odsetkowe kolejnych rat. Warto również zaznaczyć, że leasing finansowy traktowany jest jako dostawa towaru. W związku z tym podatek VAT naliczony zostaje w całości, a nie dla każdej raty osobno. Wraz z dokonaniem ostatniej wpłaty, klient staje się właścicielem danego przedmiotu.

Warto przed dokonaniem ostatecznej decyzji przyjrzeć się bardziej szczegółowo ewentualnym korzyściom oraz przeanalizować obie formy pod względem istotnych dla Nas różnic.

Alternatywa dla kredytu samochodowego

Będąc przedsiębiorcą możesz korzystać z usług szytych na miarę swojej działalności. Zebraliśmy najlepsze oferty leasingowe w jednym miejscu, abyś mógł postawić na fachowe doradztwo i wybrać najlepszą formę finansowania dla swojego przedsiębiorstwa.

Kredyty
Konta bankowe
Oszczędności i inwestycje