Favore.plCentrum FinansowePoradnik finansowy

Dobry windykator jest rozwiązaniem lepszym niż komornik

Dobry windykator jest rozwiązaniem lepszym niż komornik

Mając do czynienia z dłużnikiem, który zalega ze spłacaniem naszych wierzytelności, mamy możliwość wkroczenia na drogę sądową. Oznacza to jednak dosyć wysokie koszty oraz długi czas trwania rozpraw. Warto więc zastanowić się na skorzystaniem z oferty firmy, która zajmuje się windykacją długów.

Windykacja, to z definicji dochodzenie roszczeń przy użyciu środków określonych w obowiązujących przepisach prawa. Kryteria, które powinna spełniać osobą pracująca jako windykator nie są jednak ściśle sprecyzowane. Dużo bardziej niż wykształcenie, czy podstawy prawne do wykonywania tego zawodu, liczą się jej umiejętności indywidualne oraz cechy osobowości.

Pracownik firmy windykacyjnej powinien być osobą energiczną oraz potrafiącą rozmawiać z ludźmi w różnych sytuacjach. Ponadto, windykator powinien być osobą opanowaną, umiejącą aktywnie słuchać i właściwie reagować na to, co robi lub mówi dłużnik. Oczywiste jest także to, że skuteczny windykator musi mieć opanowane stosowne zagadnienia prawne oraz znać podstawowe zasady negocjacji i perswazji.

Istnieje dwa podstawowe rodzaje windykacji. Pierwszym z nich jest windykacja polubowna, polegająca na informowaniu dłużnika w celu odzyskania wierzytelności. Przeprowadza się ją zazwyczaj zdalnie (listownie lub telefonicznie) albo osobiście - podczas bezpośredniego spotkania i mediacji pomiędzy dłużnikiem i wierzycielem. Drugą formą windykacji jest windykacja sądowa, która powinna stanowić ostateczność. Należy decydować się na nią wtedy, kiedy dłużnik nie wykazuje chęci współpracy oraz zwrotu swojego zobowiązania. Wyrok lub nakaz zapłaty, będący finałem procesu windykacji sądowej jest podstawą do egzekucji komorniczej.

Zazwyczaj na szczęście wszystko kończy się na windykacji polubownej i odzyskaniu wierzytelności. Zadaniem dobrze wyszkolonego windykatora jest nakłonienie dłużnika do spłaty oraz udzielenie mu pomocy w zaplanowaniu procesu wychodzenia z długu, poprzez ustalenie odpowiedniej wysokości rat oraz dogodnych terminów spłat. Zazwyczaj ta droga windykacji jest tańsza i znacznie szybsza niż wytaczanie sprawy sądowej.

Duże przedsiębiorstwa mają zazwyczaj do dyspozycji specjalnie przygotowane działy windykacyjne. Osoby indywidualne oraz małe firmy w przypadku potrzeby skorzystania z usług windykatora mogą skorzystać z pomocy zewnętrznych firm. Ich adresy z łatwością możemy znaleźć w sieci lub w działach ogłoszeń lokalnych gazet. Warto jednak przed dokonaniem ostatecznego wyboru poszukać także opinii o skuteczności danego windykatora np. na specjalistycznych forach internetowych, na których klienci bardzo często informują o niewłaściwym lub nieskutecznym ich działaniu.

Najbardziej efektywny sposób na odzyskanie kapitału

Przekazując wierzytelności w ręce firmy windykacyjnej można łatwo odzyskać zamrożony kapitał, dzięki czemu myśl o dłużnikach nie musi zakłócać Twojego spokoju. Zobacz oferty sprawdzonych firm windykacyjnych i wybierz najbardziej skuteczną.

Kredyty
Konta bankowe
Oszczędności i inwestycje